Udostępniamy czerwcowy numer kwartalnika Ludowe historie Polski i zapraszamy na premierowe spotkanie 20 czerwca przy ul. Wałbrzyskiej i on-line na Ninatece.
W ramach premiery zapraszamy Państwa na pokaz filmu Pałac w reżyserii Tadeusza Junaka oraz debatę z ekspertami.
Portal Ninateka.pl w dniach 20–23 czerwca zaprezentuje online wybrane filmy korespondujące z tematyką numeru, m.in.: Znachora i Słońce wschodzi raz na dzień.
Program
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja za pomocą formularza udostępnionego poniżej.
godz. 18.00 Pokaz filmu Pałac, reż. Tadeusz Junak, 89 min, 1980, Polska
Ostatnie dni II wojny światowej. Nasilające się odgłosy wybuchów zapowiadają zbliżanie się frontu. Dworski pasterz, Jakub, stojąc pośród stada owiec, obserwuje paniczną ucieczkę mieszkańców pałacu, dziedzica i jego służby. Dwór stoi przed nim otworem. Jakub nieśmiało przekracza pałacowe progi, z bojaźnią spogląda na śledzące jego kroki dostojne oblicza z portretów wiszących na ścianach. Powoli oswaja się z otoczeniem. Wielkie pałacowe lustro daje jego rzeczywiste odbicie – bosego, w nędznym, futrzanym kubraku. Ale wyobraźnia pozwoli mu po chwili zobaczyć siebie „po pańsku“ – w bogatym odzieniu, z upierścienionymi, białymi rękami.
godz. 19.30 Debata na temat numeru Ludowe historie Polski
Debatę poświęconą tematowi numeru poprowadzi redaktor naczelny kwartalnika „Pleograf“ dr Mikołaj Mirowski. W debacie wezmą udział: prof. Natasza Korczarowska-Różycka, dr. Karol Samsel i Piotr Korczyński.
Dr Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta. Współpracownik Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi a także Forum Żydów Polskich. Naukowo zajmuje się historią ZSRR i tematyką stosunków polsko-żydowskich. Autor scenariusza programu „Pojedynki stulecia”, poświęconego najwybitniejszym polskim pisarzom XX wieku, emitowanego w 2018 roku w TVP Kultura. Od 2019 prowadzi na antenie TVP Historia cykl „Teatr Historii”, gdzie prezentowane są najciekawsze spektakle Teatru TV o tematyce historycznej. Wydał książki Rewolucja permanentna Lwa Trockiego (2013) i tom rozmów Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura (2018).
Prof. Natasza Korczakowska-Różycka – dr hab. profesor w Katedrze Filmu i Mediów Audiowizualnych Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w historii filmu polskiego, amerykańskim i brytyjskim kinie współczesnym oraz problematyce historiofotii. Opublikowała książki: Ojczyzny prywatne (2007) oraz Inne spojrzenie (2013, poświęcona wyobrażeniom historii w polskim filmie fabularnym po 1965 roku. Od 2008 roku współpracuje z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy projekcie edukacyjnym Akademia Polskiego Filmu.
Dr hab. Karol Samsel – poeta, literaturoznawca, filozof, doktor doktor habilitowany nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Literatury Romantyzmu i kierownik Pracowni Historii Dramatu 1864-1939 Wydziału Polonistyki UW. Redaktor Zeszytów Poetyckich, członek Związku Literatów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Conradowskiego. Autor dwunastu tomów wierszy oraz poematu Autodafe. Laureat nagrody imienia Władysława Broniewskiego (2010) i zdobywca statuetki imienia Wandy Karczewskiej (2011). Zajmuje się twórczością Cypriana Norwida i Josepha Conrada.
Piotr Korczyński – historyk, dziennikarz. Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, były redaktor Oddziału Krakowskiego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Autor m.in. książek Elitarne jednostki specjalne Wojska Polskiego 1939–1945 (2013) i Wojownicy, żołnierze i śmierć nie zawsze pełna chwały (2015). Publikuje regularnie w czasopismach: Ale historia, Focus Historia, Newsweek Historia, Do Rzeczy Historia czy Mówią wieki. Obecnie redaktor naukowy i autor tekstów publikacji wydawanych przez Wojskowy Instytut Wydawniczy w Warszawie: Polski Zbrojnej Historia i Polski Zbrojnej. Na UJ przygotowuje się do doktoratu na temat oddziałów karnych w II wojnie światowej. Specjalizuje się w historii powszechnej XIX i XX wieku, z naciskiem na historię wojskowości. Historia Dzikiego Zachodu i jej recepcja w westernie, zwłaszcza jego europejskiej odnodze – spaghetti westernie – jest jego prawdziwą pasją.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.